Зміна Конституції в частині правосуддя

Конституція України

Зміна Конституції в частині правосуддя

2 червня 2016 року Верховною Радою був прийнятий Закон «Про внесення змін до Конституції України (щодо правосуддя)». Зміни вступлять в силу через 3 місяці після опублікування, лише частина шоста статті 124 Конституції буде дійсна через 3 роки.
Згідно з новим Законом змінюється статус суддів, порядок їх призначення, встановлюється монополія адвокатури на представництво в судах, зменшуються функціональні можливості прокуратури. Законопроект передбачає введення інституту конституційної скарги, і, відповідно розширення повноважень Конституційного Суду України, а також зміну суддівського імунітету з абсолютного на функціональний. Проектом передбачається також створити Вищу раду правосуддя замість Вищої ради юстиції. Цей орган буде складатися з двадцяти одного члена, з яких десять обиратиме з’їзд суддів України.

За Законом лише адвокат здійснює представництво особи у Верховному Суді та судах касаційної інстанції — з 1 січня 2017 року, у судах апеляційної інстанції – з 1 січня 2018 року; у судах першої інстанції – з 1 січня 2019 року.
Закон також позбавляє президента права створювати суди (це право належить парламенту), Верховну Раду – призначати суддів безстроково, президента і парламент – у праві звільняти суддів Конституційного Суду
Міністр юстиції і Генеральний прокурор припиняють свої повноваження членів Вищої ради юстиції.
З’їзд суддів України обирає 3-х членів Вищої ради правосуддя не пізніше 3-х місяців після вступу в силу відповідного Закону.